Discover Central and Eastern European Animated Films Selected for Festival Annecy 2019

The Official Selection
Short Films in Competition

Acid Rain
d. Tomasz POPAKUL, p. Animoon, Zofia JAROSZUK, Poland, 2019, 26 min 16 s

Deep Love
d. Nykyta LYSKOV, p. TTM, Andriy GRANICA, Ukraine, 2019, 13 min 58 s

A Demonstration of Brilliance in Four Acts
d. Lucija MRZLJAK, Morten TSINAKOV, p. Eesti Joonisfilm, Kalev TAMM, Adriatic Animation, Drasko IVEZIC, Croatia, Estonia, 2018, 15 min 03 s

The Juggler
d. Skirmanta JAKAITE, p. Art Shot, Agne ADOMENE, Tripode Productions and Perspective Films, Delphine SCHMIT, Lithuania, France, 2018, 11 min 05 s

Life24
d. Kristjan HOLM, p. Karabana, Kristjan HOLM, Estonia, 2019, 9 min

Rain
d. Piotr MILCZAREK, p. Piotr FURMANKIEWICZ, Fumi, Mateusz MICHALAK, Poland, 2019, 5 min

Story
d. Jolanta BANKOWSKA, p. Polish Filmmakers Association Munk Studio, Ewa JASTRZEBSKA, Poland, 2019, 5 min 08 s

Symbiosis
d. Nadja ANDRASEV, p. Pierre BAUSSARON, Miyu Productions, Pierre REYNAL, József FÜLÖP, Salto, Orsolya SIPOS, France, Hungary, 2019, 12 min 41 s
> The project was pitched at VAF Třeboň 2017.

Toomas Beneath the Valley of the Wild Wolves
d. Chintis LUNDGREN, p. Chintis Lundgreni Animatsioonistuudio, Chintis LUNDGREN, Adriatic Animation, Drasko IVEZIC, Miyu Productions, Emmanuel-Alain RAYNAL, Croatia, Estonia, France, 2019, 18 min
> The project was pitched at VAF Třeboň 2018.

Perspectives – Short Films

From Under Which Rock Did They Crawl Out
d. Daniel SULJIC, p. Zagreb Film, Sanja BORCIC, Croatia, 2018, 5 min 27 s

Imbued Life
d. Ivana BOSNJAK, Thomas JOHNSON, p. Bonobostudio, Vanja ANDRIJEVIC, Croatia, 2019, 12 min 15 s

Winter in the Rainforest
d. Anu-Laura TUTTELBERG, p. OÜ Nukufilm, Andres MAND, Moon Birds Studios, Anu-Laura TUTTELBERG, Estudio Catabás, Daniel IRABIÉN PENICHE, Art Shot, Agne ADOMENE, Estonia, Lithuania, 2019, 8 min 36 s


Young Audiences – Short Films

The Kite
d. Martin SMATANA, p. Bfilm, Peter BADAC, Czech Republic, 2019, 13 min 10 s
> The project was pitched at VAF Třeboň 2017.

Graduation Films – Short Films

The Act of Breathing
d. Yamazaki HANA, p. MOME – Moholy – Nagy University Of Art And Design, Eszter GLASER, Hungary, 2018, 07 min

Apart
d. Diana CAM VAN NGUYEN, p. FAMU – Film and TV School of the Academy of Performing Arts in Prague, Alexandra HRONCOVA, Czech Republic, 2018, 09 min 52 s

Daughter
d. Daria KASHCHEEVA, p. FAMU – Film and TV School of the Academy of Performing Arts in Prague, Alexandra HRONCOVA, MAUR film, Martin VANDAS, Czech Republic, 2019, 14 min 44 s
> The project was pitched at VAF Třeboň 2018.

Entropia
d. Flora Anna BUDA, p. MOME – Moholy – Nagy University Of Art And Design, Eszter GLASER, Hungary, 2018, 10 min 30 s

Food Chain
d. Mari KIVI, Liis KOKK, p. Estonian Academy of Arts, Mari KIVI, Estonia, 2018, 08 min 30 s

The Little Soul
d. Barbara RUPIK, p. PWSFTVIT – The Polish National Film, Television and Theatre School – Lodz Film School, Dagna KIDON, Poland, 2019, 09 min 12 s

Ovule
d. Natalia DURSZEWICZ, p. PWSFTVIT – The Polish National Film, Television and Theatre School – Lodz Film School, Agata GOLANSKA, Poland, 2019, 04 min 18 s

Poetika Anima
d. Kriss SAGAN, p. Academy of Performing Arts in Bratislava – FTF VSMU, Alexandra GABRIZOVA, Slovakia, 2018, 05 min 14 s

Sounds Good
d. Sander JOON, p. Estonian Academy of Arts, Mari KIVI, Estonia, 2018, 09 min 50 s

Sweet Sweet
d. Jung Hyun KIM, p. Estonian Academy of Arts, Mari KIVI, Estonia, 2018, 06 min 13 s

You Are Overreacting
d. Karina PACIORKOWSKA, p. PWSFTVIT – The Polish National Film, Television and Theatre School – Lodz Film School, Agata GOLANSKA, Poland, 2018, 03 min 57 s

Commissioned Films

Animafest Zagreb 2018 “Official Festival Trailer”
d. Stipan TADIC, p. Animafest Zagreb – World Festival Of Animated Film, Matea MILIC, Croatia, 2018, 40 s

Balkanima 2018 “Hypno Swarm”
d. Stefan KATANIC, p. Dom Kulture Studentski Grad – BALKANIMA, Milan MILOSAVLJEVIC, Serbia, 2018, 28 s

OIAF 2018 “Signal Film”
d. Chintis LUNDGREN, p. Chintis Lundgreni Animatsioonistuudio, Chintis LUNDGREN, Adriatic Animation, Drasko IVEZIC, Croatia, Estonia, 2018, 46 s

Tricky Women/Tricky Realities 2019
d. Marta PAJEK, p. Tricky Women Festival / Culture 2 Culture, Waltraud GRAUSGRUBER, Austria, Poland, 2019, 38 s

Feature Films Contrechamp in Competition

Away
d. Gints ZILBALODIS, p. Bilibaba, Gints ZILBALODIS, Latvia, 2019, 01 h 14 min 42 s

Away

Away

Feature Films in Competition

Marona’s Fantastic Tale
d. Anca DAMIAN, p. Aparte Film, Anca DAMIAN, Sacrebleu Productions, Ron DYENS, Romania, France, Belgium, 2019, 01 h 32 min

Marona's Fantastic Tale

Marona’s Fantastic Tale

Work in Progress

Dislocation (WIP XR)
d. Milivoj POPOVIC, Veljko POPOVIC, p. Lemonade 3D / Krupni Kadar, Veljko POPOVIC, Bagan Films, Veronique SIEGEL, Croatia, France, Looking for co-producer(s)
> Tuesday 11 June 16:30 → 17:45 – Salle Pierre Lamy

Even Mice Belong in Heaven (WIP Feature)
d. Denisa GRIMMOVÁ, Jan BUBENICEK, p. Fresh Films, Vladimír LHOTÁK, Les Films du Cygne, Alexandre CHARLET, Animoon, Grzegorz WACLAWEK, Cinemart, Marek JENICEK, Czech Republic, France, Poland, Slovakia, Looking for broadcaster(s), distributor(s)
> Thursday 13 June 11:30 → 12:45 – Salle Pierre Lamy


MIFA 2019

It is with great pleasure that the animation film professionals from Central and Eastern European countries – united under the CEE Animation brand – have again accepted the generous offer of Creative Europe MEDIA to be part of their Umbrella Stand at MIFA in Annecy and present the industry, studios, institutions, authors and festivals of the Central and Eastern European animation. Meet us at the booth nb. 7.001 or book a meeting with us at office@ceeanimation.eu.

Gap Financing: Meet the Producers

My Sunny Maad
d. Michaela PAVLÁTOVÁ, p. Sacrebleu Productions, Negativ Film Productions, Bfilm.cz, France, Czech Republic, 01 h 17 min, Looking for distributor(s), broadcaster(s)

My Sunny Maad

My Sunny Maad

 

 

 

 

 

 

Short Films Mifa Pitches

Dino Doom on Desert Planet
d. Zsuzsanna KREIF, p. Boddah, Gábor OSVÁTH, Hungary, 20 min

Hide
d. Daniel Benjamin GRAY, p. CUB Animation, Bella SZEDERKÉNYI, La Cellule Productions, Marion BARRÉ, Soyo GIAOUI, ONF – Office National du Film du Canada, Maral MOHAMMADIAN, Hungary, France, Canada, 12 min

Meet the Festival Programmers

Introduce your animated works to festival programmers!
> Tuesday 11 June 11:30 → 13:00 – Impérial Palace Ravel (open to MIFA badgeholders, by reservation or on appointment)

14.03.2019